vasario
PATKPŠS
2930311234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627281234

„DVIRAČIAIS AFRIKOJE: NAMIBIJA“ IR SUSITIKIMAS SU KELIAUTOJAIS

„Dviračiais Afrikoje: Namibija“ – tai pirmasis organizacijos VšĮ „Špikis“ iššūkis tolimoje ir egzotiškoje Afrikoje. Afrika apima labai daug – tai žemynas, kuriame klesti visa galybė skirtingų kultūrų, visos jos viena už kitą neįprastesnės Europiečio akiai. Namibija – nepaisant to, jog yra viena labiausiai išsivysčiusių šio žemyno šalių, pirmiausia nuo likusių Afrikos valstybių išsiskiria savo kraštovaizdžiu. Čia išskirtinai vyrauja dykumų peizažai, visą apimančias smėlėtas dykynes nurungia nebent vėjų nugairinti uolėti kalnai, o visą vakarinę šalies dalį skalauja Atlanto vandenynas.

Namibija yra antra pagal mažiausią gyventojų tankį šalis pasaulyje. Prie aršaus klimato prisitaikę vietiniai gyvena nelengvą gyvenimą – dauguma kelių pravažiuojami tik keturiais ratais varomų automobilių, galingos dykinės net po 3-4 mėnesius per metus nemato nei lašo vandens. Čia ne tik, kad neauga maistas, bet net ir geriamo vandens rasti sunku.

Visa tai ir dar daugiau patyrė keliautojai iš Lietuvos, čia praleidę visą mėnesį, kovodami su troškuliu, 45 laipsnių karštį siekiančiomis dienomis bei sunkiai pakarautomis dviratėmis transporto priemonėmis.

Sumanymas keliauti į Namibiją kilo visiškai netikėtai. Vieną dieną, Dagnė žiūrinėdama svetimų keliautojų nuotraukas „Facebook” socialiniame tinkle užtiko nuotraukas iš kelionės džipais po Namibiją. Nieko neįtardama ji „numetė“ nuorodą Algirdui ir tarė: „Noriu čia!”. Kadangi tuo metu Algirdo galvoje jau virė mintys apie naują kelionę, jis ne tik kad pažiūrėjo nuotraukas, bet kartu ir ėmė domėtis kas gi toji Namibija?..

Iki tol ne ypatingai girdėta šalis pakerėjo savo grožiu – didingos dykumos, laukiniai gyvūnai, „Skeleto“ pakrantė, viskas atrodė nuostabu. Smėlėtos dykumos žadėjo daug iššūkių, tačiau po praėjusiais metais įveiktų Mongolijos dykumų gąsdino nebe tiek, kad priverstų atsisakyti idėjos. Mažas šalies gyventojų tankis užtikrino, jog kelionė leis atitrūkti nuo įprasto pasaulio, pabėgti iš savo apsibrėžtų komforto ribų. Taip po truputį ėmė gimti naujas maršrutas…

Maršrutas

Pagal planą, nusileidus oro uoste Namibijos sostinėje Vindhuke, kelionės dalyviai mikroautobusu pajudėjo į šalies šiaurę. Po maždaug 10 valandų kelionės, pasiekus Opuwo kaimelį, buvo atsisveikinta su, ir taip menka civilizacija, ir pradėtas dviračių mynimas. Maršrutas vedė per Namibo dykumą, per vieną kalnuočiausių šalies regionų, Atlanto vandenyno link. Tiesa, patį Atlanto vandenyną kelionės dalyviai pasiekė likus tik ne pilnai savaitei iki pabaigos taško – Walvis Bay kaimelio.

Kelionės metu buvo numatyta per mėnesį įveikti virš 1000 km, pakeliui aplankant Palmwag rezervatą, Brandbergo vakarinę alavo kasyklą bei patį Brandbergo kalną. Kartu buvo stengiamasi kaip įmanoma labiau vengti didesnių miestų, siekiant išlaikyti, keliavimo po laukinę šalį, dvasią.

Kelionė

Namibija daugumai kelionės dalyvių su savimi „nešėsi“ daug nežinomųjų. Visiems tai buvo pirma pažintis su Afrikos žemynu, todėl ne nuostabu, kad net ir daugiausiai patyrę kelionės dalyviai nežinojo ko galima laukti – baugino vandens trūkumas, baugino laukiniai žvėrys.

Didžioji kelionės maršruto dalis vedė per Namibo dykuma, o ši, išvertus, reiškia „viską apimanti vieta“. Nuo pat pirmos dienos buvo neaišku kaip šioje dykynėje seksis susitvarkyti su geriamo vandens stygiumi. Šiuose kraštuose liepos mėnesį visiškai nelyja, todėl absoliučiai visos upės yra išdžiūvusios. Problemos sprendimas buvo kiekvienam, šalia ir taip smarkiai pakrautų dviračių, pasiimti po 20 L vandens. Tai buvo vienintelis būdas įveikti laukinį dykumų kraštą, kuriame vidutinis gyventojų tankumas siekia tik 0.77/km2.

Dėl ypatingai reto gyventojų tankio, vietinių gyventojų pavyko sutikti ne daug, o dauguma sutiktų čia gyvena labai skurdų, neretai, ant bado ribos balansuojantį gyvenimą. Dėl to apie kvietimą apsilankyti namuose kalbos nebuvo ir, netgi priešingai, kartais keliautojų buvo prašoma sušelpti maistu. Matyt, ne be reikalo, „Himba” – vietinė gentis, gyvenanti šiuose kraštuose, išvertus į Lietuvių kalbą, reiškia „elgetos“.

Daug rūpesčių ir nerimo kėlė faktas, kad kelionės maršrutas vedė per liūtų valdas. Dauguma sutiktų vietinių perspėjo būti ypatingai atsargiems, stebėti aplinką, nesistatyti palapinių krūminguose upių slėniuose. Tačiau, apart vieno nemalonaus susitikimo su šakalais, kurio metu keliautojai neteko 2,5 kg vežtos mėsos, liūtai liko nepastebėti, o dauguma matytų gyvūnų buvo labai baikštūs ir vos išvydę bėgdavo slėptis. Nepaisant to, kelis kadrus pavyko „pagauti“ tiek su didingais drambliais, tiek su įspūdingomis žirafomis.

Reziume

Nėra jokių abejonių, jog Namibija visiems kelionės dalyviams paliko didžiulį įspūdį. Vieniems šis įspūdis primins apie kontrastingą kraštovaizdį, kurį teko pamatyti kelionės metu, kitiems apie beprotiškai karštas dienas bei smėlėtus kelius, kuriais neišeidavo minti dviračių, tretiems apie, nors ir retai, bet visgi pasirodžiusius, egzotiškus gyvūnus. Turbūt, visi prisimins tas saulėtas dienas ir nuostabius vakarus po žvaigždėtu dangumi, kai oro temperatūra atvėsdavo, būdavo galima atsipalaiduoti ir susitelkti į apmąstymus bei ramius pokalbius su kelionės draugais.

Po sudėtingos atmosferos kelionėje pernai metais, buvo labai smagu vėl atrasti komandos harmoniją. Būnant keli tūkstančiai kilometrų nuo namų, svetimame žemės pusrutulyje yra be galo svarbu žinoti, kad tie žmonės, kurie tave supa, tavęs nepaliks, tave palaikys ir padės, esant bet kokiai situacijai – nesvarbu, ar reikės užstumti dviratį į statų kalną, ar tiesiog išgirsti palaikantį žodį. Visą tai turėjo ši kelionė ir nepaisant visų techninių gedimų, kurių kelionės metu buvo išskirtinai daug, komanda nepalūžo ir viską išgyveno kartu!

 

UKMERGĖS KULTŪROS CENTRAS

Adresas: Kauno g. 8, 20114 Ukmergės
Tel.: +370 646 90707
El.p.: info@kc.ukmerge.lt

 

Įstaigos kodas 190351690
A/S LT174010042900153412
AB Luminor bankas, b.k. 40100

Kultūros centro bilietų kasos darbo laikas:

 

I-nedirba

II-V -14-19 val.
VI- VII – 1 val. prieš renginį
Bilietų kasos tel.: +370 646 90230
El.p. kasa@kc.ukmerge.lt