Nedirbs

Edukacijų ciklas „Meto švento laukimas“

Nuo 2010 m. Ukmergės kultūros centras Advento metu rengia edukacinių užsiėmimų savaitę vaikams, moksleiviams bei visų amžiaus grupių Ukmergės rajono gyventojams. Eilę metų atvykus į edukacijas buvo galima susipažinti su įvairiais amatais, jų technologijomis, pasiklausyti Lietuvoje žymių lektorių paskaitų etninės kultūros tematika. 2020 metai šiek tiek kitokie, bet tradicijų keisti neketiname. Siūlome susipažinti su Adventinėmis edukacijomis vykusiomis nuotoliniu būdu. Užsiėmimus vedė Ukmergės rajono meistrai bei sertifikuoti amatininkai iš kitų Lietuvos vietovių.

Advento vainiko gamyba (edukatorė Asta Lukoševičienė)

Pristatome pirmąją pamokėlę „Advento vainiko pynimas“

Advento vainiką sugalvojo vokiečių pastorius Johanas Heinrichas Vichernas. Jis rūpinosi našlaičiais, benamiais, vargingai gyvenančių šeimų vaikais. Šie labai laukdavo Šv. Kalėdų ir vis klausinėdavo, kada gi pagaliau šventė ateis. Kad laiką lengviau būtų skaičiuoti, 1839 m. pastorius ant seno medinio vežimo rato pritvirtino 19 mažų raudonų žvakių ir 4 dideles baltas. Kas rytą globėjas kartu su vaikais uždegdavo po mažą žvakutę, o kiekvieną sekmadienį – po didelę baltą. J. H. Vichernas tikriausiai net neįsivaizdavo, kad jo sumanymas paplis ir gyvuos iki šių dienų.

Ši video pamokėlė (edukatorė Asta Lukoševičienė) atskleidžia šiuolaikinio Advento vainiko kūrimo paslaptis.

Šią edukaciją galite peržiūrėti čia:

Karpinių edukacija „Pabeldė angelas į širdį“ (edukatorė Odeta Bražėnienė)

Pynimas iš nendrių ir kitų gamtinių medžiagų (edukatorė Virginija Rimkutė);

Nuo pat seniausių laikų įvairūs smilginiai ir pakrančių augalai, medžių ir krūmų žievės ir karnos buvo naudojami krepšių pynimui. O šiaudai žmonių gyvenime tapo svarbūs nuo tada, kai pradėta auginti javus. Buvo naudojamos dvi pagrindinės technikos: įvijinė ir iš kaselių. Įvijinė technika, kai medžiaga siuvama šaknimi, žievele, karna ar siūlu nuo centro spirale, yra viena iš pačių seniausių, tokios pintinės labai tvirtos ir patvarios. Pynimas kasele kiek vėlyvesnis, o nuo viduramžių iš kaselių pinti ne tik krepšiai, bet ir skrybėlės. Pintinės ir kraitelės būdavo įvairiausių dydžių ir paskirties. Dažniausiai tai būdavo naudojama sausiems maisto produktams laikyti, taip pat grūdams sėti ar vėtyti. Mūsų etnografinėje medžiagoje geriausiai žinomos didžiulės į puodynes panašios pintinės, vadinamos karbijomis, bumbliais ir kitaip. Šiandienos akimis žiūrint, labai įdomus atrodytų šiaudinis apavas, dėvėtas žiemą (ar prisimenate dainelę „šiaudų batai, šakaliniai padai“?). Taip pat muziejuose galima aptikti labai simpatiškių rankinukų, dėžučių, skrynelių. 

Meistrė Virginija Rimkutė, archeologė, sertifikuota tradicinė amatininkė

Filmavo Judita Babenskienė

„Šeivutės nėriniai“ arba kilpinukų nėrimas (edukatorė Regina Zabielienė)

Nuo senų laikų moterys mėgo rankdarbius. Kilpinukai – senovinė rankdarbių rūšis – aprangos, mezginių ir t.t. puošybos detalės. Kilpinukų technika atliekama pirštais. Meistrė Regina Zabielienė dar būdama mokinė pradėjo kurti kilpinukus ir šią jų gaminimo techniką naudoja iki šiol. Dukrai nunėrusi suknelę išleistuvėms, gausiai ją papuošė būtent iš šiais kilpinukais. Tada tai buvo labai originalu ir visiems kėlė tikrą susižavėjimą…
Ši trumpa video pamokėlė padės išmokti pasigaminti kilpinukus patiems.
 

Kalėdinė pasaka apie Aitvarą (pasaką seka Dėdienytė ir Agotėlė)

PASAKA APIE AITVARĄ
 
Adventinio meto vakarai – niūrūs, gūdūs, dažnai vėjuoti. Nors visai čia pat Šv. Kalėdos, nuo kurių dienos pradės ilgėti ir lauksime sugrįžtančios saulės, bet dabar dar gyvename tamsos pasaulyje, apsupti visokių grėsmių ir baimių. Senovėje žmonėms, o ypač vaikams, šį laikotarpį išgyventi padėdavo jaukūs pokalbiai namuose, stebuklingos senolių sekamos pasakos, sakmės, legendos… Pasakas ir sakmes kiekvienas gali suprasti įvairiai. Dažnas jose įžvelgia kupiną nuotykių siužetą, pamokančią istoriją, žmonių tarpusavio bendravimo modelį, gal būt ir kažkada vykusių įvykių liudijimą. Dėdienytės ir Agotėlės sekama pasaka – senojo gyvenimo būdo, anuomet gyvenusių žmonių buities ir realybės atspindys. Taip buvo iš tiesų, kai mūsų senoliai kvėpavo dainomis, o sapnavo pasakomis…
Šia Dėdienytės ir Agotėlės sekama pasaka apie aitvarą užbaigiame Adventinių edukacijų ciklą „Meto švento laukimas“.
 
 
Ciklą rėmė Ukmergės rajono savivaldybės Etninės kultūros globos taryba.

UKMERGĖS KULTŪROS CENTRAS

Adresas: Kauno g. 8, 20114 Ukmergės
Tel.: +370 646 90707
El.p.: info@kc.ukmerge.lt

 

Įstaigos kodas 190351690
A/S LT174010042900153412
AB Luminor bankas, b.k. 40100

 

Duomenys kaupiami ir saugomi

Juridinių asmenų registre

Bilietų kasos darbo laikas nuo 2021 09 01:

II – V – 15.00 – 19.30 val.

VI – VII – 1 val. prieš kino filmą ar renginį.

I – ne darbo diena

Bilietus kviečiame pirkti

internetu kc.ukmerge.lt

BILIETŲ PIRKIMO TAISYKLĖS

Bilietų kasos tel.: +370 646 90230
El.p. kasa@kc.ukmerge.lt