Nedirbs

Mykolinės paminėtos prisiminus papročius

Rugsėjo 29 dieną Lietuvoje minima šv. Mykolo šventė, liaudyje vadinama Mykolinėmis. Ši diena siejama su bulviakasio pabaiga, derliaus nuėmimu. Ji dar vadinama Daga arba Dagotuvėmis. Žodis „daga“ kilęs iš žodžio „dygti“, reiškia brandą ir derlių, t.y. sudygusius grūdus, o kartu ir jų derlių. Tai atspindi ir posakis: „Kokia vaga, tokia ir daga“.

Mykolionių išvakarėse, Dainavos kultūros namų kiemelyje dėdė Mykolas (renginių organizatorė Drąsutė Kaselienė) pakvietė vaikus po talkos pasivaišinti ir papasakojo apie Mykolinių dienos tradicijas ir papročius.

Gaspadinė (meno vadovė Loreta Talutienė) takininkus (Dainavos kaimo bendruomenės dienos centro vaikus ir mamas) pakvietė pasivaišinti virtomis bulvėmis ir nuostabiai kvepiančiais troškintais kopūstais. Šiltas maistas ir grynas oras visiems sužadino apetitą, tad ne viena lėkštė pakilo pakartojimui… O, kad smagiau būtų valgyti, buvo menamos mįslės apie rudenį, daržoves, paukščius, kurias užminė Ukmergės rajono savivaldybės Vl. Šlaito viešosios bibliotekos bibliotekininkė Lolita Gričinienė. Pagal katalikų liturginį kalendorių šią dieną minimi trys arkangelai – Mykolas, Rapolas ir Gabrielius, tad ir vaikų tarpe atsirado vienas Gabrielius, kuris buvo pasveikintas su vardo diena.

Pasistiprinus prasidėjo kiti darbai: dėdė Mykolas mokė kaip teisingai sėti grūdus, kiekvienas gavo po saują. Sužinojo ir kam nuo senų laikų pasėjus javus gale lauko buvo įkalamas kuolas ir pakabinama vyža. Didelis darbas buvo pagauti mestą medinį šaukštą aukštai pašokus, maldas sukalbėti, kad javai gerai derėtų ir piktos jėgos jų nenudaigotų. Nuo raganų slėpė visas žirkles, kad tik nenukapotų jaunų daigelių. O kaip gi be smagių žaidimų, burtų ir spėjimų: suradę visas pasaulio kryptis sužinojom, kad jei per šv. Mykolą pučia vakarinis vėjas – lauk permainingos žiemos (tai šlapdriba, tai sniegas). Jei ši diena giedra ir pučia pietų vėjas – žiemą daug snigs, pavasaris bus šaltas. Apie kitus metus spėjome ir iš voratinklių, juk bobų vasara.

Darbai nudirbti, javai pasėti, metas ir to meto dainas padainuoti ir vaikus pamokyti, kaip rugelis per žiemą žiemojęs, šalčio nebijojęs broliukų dalgelių pabūgęs, kurias atliko Mykolas su šeimininke.
Esame dėkingi pagalbininkėms: Ž. Žliobaitei, R. Vaitkūnienei, R. Zakarauskaitei, I. Šuminskienei, V. Mačiulienei.

UKC Dainavo skyriaus renginių organizatorė Drąsutė Kaselienė

 

UKMERGĖS KULTŪROS CENTRAS

Adresas: Kauno g. 8, 20114 Ukmergės
Tel.: +370 646 90707
El.p.: info@kc.ukmerge.lt

 

Įstaigos kodas 190351690
A/S LT174010042900153412
AB Luminor bankas, b.k. 40100

 

Duomenys kaupiami ir saugomi

Juridinių asmenų registre

Bilietų kasos darbo laikas nuo 2021 09 01:

II – V – 15.00 – 19.30 val.

VI – VII – 1 val. prieš kino filmą ar renginį.

I – ne darbo diena

Bilietus kviečiame pirkti

internetu kc.ukmerge.lt

BILIETŲ PIRKIMO TAISYKLĖS

Bilietų kasos tel.: +370 646 90230
El.p. kasa@kc.ukmerge.lt