Nedirbs

Prisiminti visi iš Ukmergės ištremti žmonės

1941 metų birželio 14 dieną prasidėjo masinis Lietuvos gyventojų trėmimas. Pirmojo didelio trėmimo metu iš Lietuvos buvo deportuota apie 17 500 žmonių. Vėliau trėmimai vis kartojosi ir bendras deportuotų asmenų skaičius priartėjo prie 300 tūkst. Paminėti šią juodąją dieną visoje šalyje buvo surengta akcija „#IŠTARK #IŠGIRSK #IŠSAUGOK“. Surengta ji ir Ukmergėje.

Besirenkančius prie paminklo „LITUANIA RESTITUTA“ pasitiko iš žvakelių išdėliotas žodis „LIETUVA“, šalies bei Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos vėliavos, Kultūros centro mišrus choras „Tremtinys“ (vad. Julė Juodienė, koncertm. Dalia Sližytė).

Renginys prasidėjo likus minutei iki vidudienio. Tuo laiku visoje šalyje paskelbta visuotinė tylos minutė. Susirinkusius sveikino rajono meras Rolandas Janickas, Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Ukmergės filialo pirmininkė Aldona Kalesnikienė. Meras padėkojo visiems, telkiantiems bendruomenes. Nes jeigu bendruomenės nėra vieningos, pasak mero, valstybė neturi ateities.

Padėjus gėles prie paminklo ir paklausius choro atliekamų dainų prasidėjo akcija, kurios metu buvo skaitomos Ukmergės rajono tremtinių pavardės. Trijuose šalies miestuose skaitytos visų iš Lietuvos ištremtų žmonių pavardės. Ukmergėje, pirmą kartą vykdant šią akciją, skaitytos tik ukmergiškių pavardės – 2746. Visi norintieji skaityti registravosi iš anksto arba galėjo registruotis akcijos vietoje. Skaitymai truko nuo 12.30 val. iki 15.40 val.

Merui pradėjus skaitymą, jį pratęsė Aldona Kalesnikienė. Tarp skaitančiųjų buvo Želvos gimnazijos moksleiviai, Ukmergės Garbės pilietė Liucija Dzigienė, Stasė Dikčiuvienė, svečias iš Austrijos Clare Olever, du kartus pavardes skaitė Arūnas Augustinas ir daugelis kitų. Viso 57 žmonės.

Po šv. mišių švč. Trejybės bažnyčioje žiūrovai rinkosi į Kultūros centrą, kur žiūrėjo Lietuvos nacionalinio dramos teatro režisierės Birutės Mar monospektaklį „Ledo vaikai“. Jis sukurtas pagal autorės tėvų ir kitų 1941-1956 metų tremtinių prisiminimus.

Taip paminėtas pirmasis trėmimas. Politiniai kaliniai ir tremtiniai dar gegužės 22-23 dienomis minėjo 70-metį nuo didžiausių Lietuvos istorijoje vykdytų gyventojų trėmimų, pavadintų „Vesna“ („Pavasaris“). Kaip sakė LPKTS Ukmergės filialo pirmininkė Aldona Kalesnikienė – „mes matome nesuvokiamo dydžio tremties skaičius, tačiau į Sibirą ištremti buvo ne skaičiai, bet žmonės. Istorijos išsaugojimas yra kiekvieno iš mūsų reikalas, o ši birželio 14-oji, Gedulo ir Vilties diena, geriausia proga tam įrodyti“.

UKMERGĖS KULTŪROS CENTRAS

Adresas: Kauno g. 8, 20114 Ukmergės
Tel.: +370 646 90707
El.p.: info@kc.ukmerge.lt

 

Įstaigos kodas 190351690
A/S LT174010042900153412
AB Luminor bankas, b.k. 40100

 

Duomenys kaupiami ir saugomi

Juridinių asmenų registre

Bilietų kasos darbo laikas nuo 2021 09 01:

II – V – 15.00 – 19.30 val.

VI – VII – 1 val. prieš kino filmą ar renginį.

I – ne darbo diena

Bilietus kviečiame pirkti

internetu kc.ukmerge.lt

BILIETŲ PIRKIMO TAISYKLĖS

Bilietų kasos tel.: +370 646 90230
El.p. kasa@kc.ukmerge.lt